اهواز- ایرنا- رئیس شورای اسلامی شهر اهواز انعقاد خواهرخواندگی بین کشورها را نشانه ای خوب برای تداوم همکاری و ارتباطات دیپلماتیک عنوان کرد و گفت: مدیریت شهری اهواز آمادگی انعقاد خواهرخواندگی با یکی از شهرهای کشور ژاپن را دارد.

به گزارش ایرنا سیاوش محمودی روز دوشنبه در نشستی با سفیر ژاپن در ایران در اهواز اظهارداشت: اهواز یکی از هشت کلانشهر ایران محسوب می شود که از جایگاه ویژه و مهمی در کشور برخوردار است.

وی ادامه داد: این شهر زمینه های لازم برای تعامل و توسعه روابط ایران با این کشور را دارد که در همین راستا، پیشنهاد می شود تا بین اهواز و یکی از شهرهای ژاپن، خواهرخواندگی انجام شود.

رئیس شورای اسلامی شهر اهواز با قدردانی از اقدامات بشر دوستانه کشور ژاپن بیان داشت: این کلانشهر یک میلیون ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد که ۴۰۰ هزار نفر آن را حاشیه نشینان تشکیل می دهند که از امکانات لازم برای زندگی در مناطق کم‌برخوردار بهره مند نیستند.

وی بیان داشت: آب، فاضلاب و محیط زیست از جمله چالش های مناطق حاشیه نشین اهواز است که امیدواریم، کمک های کشور ژاپن شامل بهبود زیرساخت های شهری در این مناطق گردد.

محمودی همچنین از اهواز به عنوان منطقه ای مستعد برای سرمایه گذاری های خارجی یاد کرد و گفت: ظرفیت های اقتصادی استان و کلانشهر اهواز به صورت علمی و کاربردی تهیه شده که فعالان اقتصادی کشور ژاپن می توانند در پروژه های تعیین شده، مشارکت و همکاری داشته باشند.

اتاق بازرگانی اهواز آماده برگزاری نمایشگاه تجاری ویژه سرمایه گذاران ژاپنی است

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی اهواز نیز در این نشست با اشاره به اهمیت روابط تجاری ایران و ژاپن بیان داشت: در حال حاضر سطح مبادلات تجاری ۲ کشور نسبت به سال ۲۰۱۶ از حجم پایینی برخوردار است.

مهدی رحیمی اضافه کرد: با توجه به ظرفیت های مهم خوزستان در حوزه انرژی، کشاورزی و گردشگری، امکان افزایش سطح مبادلات اقتصادی ۲ کشور وجود دارد.

وی بیان داشت: پیشنهاد می شود که به منظور معرفی هرچه بیشتر توانمندی های اقتصادی استان خوزستان، نمایشگاه تجاری ویژه سرمایه گذاران کشور ژاپن و همچنین اعزام هیات های تجاری در دستور کار قرار گیرد.

منبع:

https://www.irna.ir/news/84625341/اهواز-آمادگی-انعقاد-خواهرخواندگی-با-یکی-از-شهرهای-ژاپن-را-دارد